Nasz władyka :: 2010-05-01 :: Napisał: Mateusz Waszczuk

Umiał zachęcić ludzi do wspólnych działań. Mówiliśmy o nim "nasz władyka" – tak wspomina tragicznie zmarłego arcybiskupa Mirona w wywiadzie dla Gazety Wyborczej diakon Jarosław Makal.

10 kwietnia 2010 roku – w sobotę paschalną – odszedł do Pana wybitny hierarcha polskiej Cerkwi – arcybiskup Miron, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, biskup hajnowski. Pozostanie on na zawsze w sercach wielu wiernych.

Władyka Miron był bardzo żywym i energicznym człowiekiem. – wspomina arcybiskup białostocki i gdański Jakub - nasze życie klasztorne w Supraślu przypominało życie rodzinne. Pamiętam taki moment, kiedy w monasterze było nas trzech. „Posłuszanija” (trud życia mniszego - przyp. red.) nieśliśmy razem. Były sytuacje, że ktoś pracował, a abp Miron w tym momencie gotował obiad, czy przygotowywał śniadanie. To był piękny okres w historii monasteru supraskiego.

Był moim przyjacielem, a także przyjacielem całej rodziny. Spotkanie z nim odmieniło moje życie. - wyznaje europoseł Michał Kamiński, który od kilku lat dobrze znał abp. Mirona.

Dwa lata temu, w 2008 roku, w poniedziałek po Niedzieli Niewiast niosących wonności polski episkopat i duchowieństwo zebrało się w jednym miejscu. Na św. górze Grabarce prawosławni świętowali podwójny jubileusz zwierzchnika PAKP – metropolity Sawy. W tym roku, w ten sam poniedziałek duchowieństwo i wierni również spotkali się w jednej świątyni - w warszawskiej katedrze św. Marii Magdaleny, a także w supraskiej Ławrze oddali hołd tragicznie zmarłemu hierarsze.

Biografia arcybiskupa

Abp Miron (w życiu świeckim Mirosław Chodakowski) urodził się 21 listopada 1957 r. w Białymstoku. Od młodości przysługiwał w cerkwi – w katedrze św. Mikołaja. W 1972 r. rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie (od 1976 r. w Jabłecznej). Po skończeniu nauki w seminarium, pracował w nim jako intendent, nauczyciel i wychowawca. W grudniu 1978 r. ówczesny namiestnik klasztoru w Jabłecznej, archimandryta Sawa, udzielił mu postrzyżyn w riasofor. W tym samym miesiącu ówczesny zwierzchnik PAKP – metropolita Bazyli – udzielił mu święceń diakońskich, w lutym 1979 r. – kapłańskich. Kilka miesięcy później, przyszły arcybiskup złożył śluby małej schimy.

Po odejściu archimandryty Sawy z klasztoru w Jabłecznej i mianowaniu go biskupem łódzkim i poznańskim (listopad 1979 r.), władyka Miron został mianowany p.o. namiestnika klasztoru w Jabłecznej, proboszczem parafii, a także prorektorem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego. W 1981 r. został mianowany namiestnikiem klasztoru. W czerwcu 1984 r. podniesiono go do godności ihumena

Październik 1984 r. przyniósł zmiany. Ihumen Miron został przeniesiony z Jabłecznej do Supraśla. W związku z restytucją monasteru w Supraślu mianowano go na stanowisko namiestnika Domu Zakonnego, a także proboszcza przyklasztornej parafii. 6 lat później (1990 r.) został podniesiony do godności archimandryty.

Jako przełożony klasztoru, ihumen Miron kontynuował rekonstrukcję
głównej cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, a także pozostałych budynków
supraskiego monasteru. W latach 1993-95 o. Miron pełnił obowiązki duchowego opiekuna Bractwa św.św. Cyryla i Metodego.

Jako kapłan był wielokrotnie nagradzany: 1984 – godność ihumena, 1989 – palica, 1990 – krzyż z ozdobami i godność archimandryty.

W 1998 r. archimandryta Miron został powołany na biskupa hajnowskiego. Chirotonia odbyła się 10 maja w warszawskiej katedrze metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny.

W związku z wyborem Ordynariusza Wojska Polskiego, arcybiskupa Sawy na tron metropolity warszawskiego i całej Polski (1998 r.), stanowisko postanowiono przekazać biskupowi Mironowi. W tym samym roku, w porozumieniu ze św. Soborem Biskupów PAKP został powołany przez Ministra Obrony Narodowej na Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Dwa miesiące wcześniej, w dniu święta wojskowego (15 sierpnia) Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski mianował go generałem brygady.

Podczas ponad jedenastoletniej posługi biskupa Mirona wiele zmieniło się w wojskowej diecezji. Wyświęcono wielu nowych kapłanów i diakonów. Ordynariat objął opiekę duszpasterską także nad funkcjonariuszami policji, a wkrótce obejmie nad Izbą Celną. Władyka Miron uczestniczył w uroczystościach prawosławnych parafii. Podróżował po wielu kontynentach – odwiedzał żołnierzy w najniebezpieczniejszych krajach świata, m.in. w Iraku, Afganistanie i Czadzie. Hierarcha reprezentował PAKP także na wielu uroczystościach państwowych.

10 maja 2008 r. biskup Miron obchodził 10-lecie sakry biskupiej. Podczas uroczystości w parafii wojskowej w Białej Podlaskiej, metropolita warszawski i całej Polski Sawa podniósł go do godności arcybiskupa.

Arcybiskup Miron, mimo, że nie kierował już supraskim monasterem, nigdy o nim nie zapominał - odprawiał nabożeństwa w główne święta klasztoru. Tak było także w środę, 7 kwietnia 2010 r. Wziął udział w uroczystościach ku czci Zwiastowania Bogurodzicy. Wraz z abpem Ablem, abpem Jakubem i bpem Grzegorzem odprawił świąteczną Liturgię. Po nabożeństwie władyka rozmawiał z wieloma wiernymi. Trzy dni później poniósł śmierć pełniąc obowiązki Ordynariusza Wojska Polskiego.

opr. Paweł Karczewski
cerkiew.pl

Comments
No comments have been made yet.
<<< Poprzednia strona 1 Następna strona >>>

Dodaj komentarz
Name
Email (optional)
:: Comment ::
;):weirdo::unsure::s:roll::push::puke::oh::o:love::idea::huh::hmm::eek::amazed::\'(:P:O:D:@:):$8)
Bold Italic Underline Strikethrough Subscript Superscript Font color Font Family Font Size Left Align Center Align Right Align Teletype Horizontal Line Marquee Quote Flash Image Image E-mail link hyperlink List
Pozostało znaków:
CAPTCHA
Security Code (copy the security code from the image above)
Hasło (admins only)
Powered by Fusion News © 2006 - 2009, FusionNews.net.